Historia serii „Niezniszczalni”

admin 5 września, 2023

Seria “Niezniszczalni” to jedna z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych franczyz filmowych ostatnich lat. Jest to hołd dla klasycznych filmów akcji z lat 80. i 90., w których występują znani i lubiani aktorzy tego gatunku. Seria opowiada o przygodach grupy najemników o różnych umiejętnościach i osobowościach, którzy podejmują się niebezpiecznych misji na całym świecie. W tym artykule przedstawimy historię powstania i rozwoju tej serii oraz jej przyszłe plany.

Wprowadzenie

Seria “Niezniszczalni” zadebiutowała w 2010 roku filmem o tym samym tytule. Film był pomysłem i dziełem Sylvestra Stallone’a, który napisał scenariusz, wyreżyserował i zagrał główną rolę Barneya Rossa – lidera tytułowej grupy. Stallone zaprosił do współpracy wiele gwiazd kina akcji z różnych pokoleń i krajów. Wśród nich byli m.in. Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Mickey Rourke czy Bruce Willis. Film okazał się sukcesem zarówno artystycznym jak i komercyjnym. Zyskał pozytywne recenzje od krytyków i widzów oraz zarobił ponad 270 milionów dolarów na całym świecie przy budżecie 80 milionów.

Film był inspirowany zarówno własnymi doświadczeniami Stallone’a jako aktora i reżysera filmów akcji, jak i jego podziwem dla innych twórców tego gatunku. Stallone chciał stworzyć film, który byłby zarówno nostalgiczny jak i nowoczesny, łącząc elementy humoru, dramatu i przemocy. Chciał również uczcić dorobek i talent swoich kolegów po fachu, którzy często byli niedoceniani lub zapomniani przez branżę filmową. Stallone powiedział o swoim filmie:

To jest film dla ludzi, którzy lubią kino akcji, ale też dla tych, którzy chcą zobaczyć coś więcej niż tylko strzelaninę i wybuchy. To film o przyjaźni, lojalności, honorze i poświęceniu. To film o ludziach, którzy żyją na krawędzi i nie boją się ryzyka. To film o prawdziwych bohaterach.

Początki serii

Pierwszy film: “Niezniszczalni” (2010)

Fabuła pierwszego filmu z serii skupia się na misji grupy Niezniszczalnych, która ma za zadanie obalić dyktatora z fikcyjnej wyspy Vilena w Ameryce Południowej. Na miejscu okazuje się jednak, że prawdziwym celem jest były agent CIA James Monroe (Eric Roberts), który kontroluje dyktatora i handluje bronią. Niezniszczalni muszą zmierzyć się z nim i jego armią najemników, a także pomóc lokalnym rebeliantom w walce o wolność.

Film był pełen scen akcji i efektów specjalnych, które były częściowo wykonane tradycyjnymi metodami, a częściowo komputerowo. Stallone chciał uniknąć nadmiernego użycia CGI i stworzyć realistyczne i brutalne sceny walki. W jednej z nich doszło do poważnego wypadku, w którym Stallone złamał kark podczas pojedynku z Lundygrenem. Film zawierał również wiele nawiązań i żartów do innych filmów akcji i życiorysów aktorów. Na przykład w jednej ze scen Willis, Stallone i Arnold Schwarzenegger spotykają się w kościele i wymieniają zaczepne uwagi na temat swojej rywalizacji.

Film spotkał się z uznaniem zarówno fanów jak i krytyków kina akcji. Został doceniony za swoją energię, dynamikę, humor i oryginalność. Został również pochwalony za swoją obsadę, która stanowiła atrakcję samą w sobie. Film otrzymał nominację do nagrody Saturna w kategorii najlepszy film akcji/ przygodowy/ thriller.

Drugi film: “Niezniszczalni 2” (2012)

Po sukcesie pierwszego filmu Stallone postanowił kontynuować serię i stworzyć sequel. Tym razem jednak zrezygnował z reżyserii na rzecz Simona Westa, znany m.in. z filmów “Zawód: Żołnierz” czy “Mechanik”. Stallone pozostał jednak scenarzystą i producentem oraz oczywiście głównym aktorem.

„Niezniszczalni 2” rozpoczyna się od misji ratunkowej Niezniszczalnych w Nepalu, gdzie odbijają chińskiego miliardera. Następnie otrzymują kolejne zlecenie od tajemniczego pana Churcha (Willis), który każe im odzyskać tajną zawartość z rozbitego samolotu w Albanii. Okazuje się jednak, że zawartość ta jest pożądana przez innego najemnika – Jeana Vilaina (Jean-Claude Van Damme), który zabija jednego z członków Niezniszczalnych – Billy’ego (Liam Hemsworth). Niezniszczalni postanawiają pomścić śmierć kolegi i stawić czoła Vilainowi i jego ludziom, którzy chcą wykorzystać zawartość samolotu do zbudowania broni masowego rażenia. W swojej misji Niezniszczalni otrzymują pomoc od nowych i starych sojuszników, w tym od Trencha (Schwarzenegger), Bookera (Chuck Norris) i Maggie (Yu Nan).

Drugi film z serii był jeszcze bardziej spektakularny i widowiskowy niż pierwszy. Zawierał więcej scen akcji, efektów specjalnych i gwiazd kina akcji. Do obsady dołączyli m.in. Van Damme, Norris, Scott Adkins, Nan Yu czy Charisma Carpenter. Film był również bardziej humorystyczny i autoironiczny, zawierając wiele dowcipów i odniesień do popkultury. Na przykład w jednej ze scen Norris opowiada o tym, jak przeżył ugryzienie kobry, a w innej Schwarzenegger mówi “I’ll be back” (“Wrócę”), na co Willis odpowiada “You’ve been back enough” (“Już wystarczająco wracałeś”).

Film również spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno fanów jak i krytyków kina akcji. Został uznany za lepszy i zabawniejszy niż pierwszy film. Został również doceniony za swoją obsadę, która stanowiła prawdziwą ucztę dla miłośników gatunku. Film otrzymał nominację do nagrody People’s Choice w kategorii ulubiony film akcji.

Trzeci film: “Niezniszczalni 3” (2014)

Po sukcesie drugiego filmu Stallone postanowił stworzyć kolejny sequel. Tym razem jednak zrezygnował z Westa na rzecz Patricka Hughesa, znany m.in. z filmu “Red Hill”. Stallone pozostał jednak scenarzystą i producentem oraz oczywiście głównym aktorem.

Trzeci film z serii rozpoczyna się od misji ratunkowej Niezniszczalnych w Somalii, gdzie odbijają byłego członka grupy – Doktora Smierci (Wesley Snipes). Następnie otrzymują kolejne zlecenie od CIA, które polega na schwytaniu międzynarodowego handlarza bronią – Conrada Stonebanksa (Mel Gibson). Okazuje się jednak, że Stonebanks jest byłym współzałożycielem Niezniszczalnych, który zdradził ich i stał się ich wrogiem. Podczas próby aresztowania Stonebanks rani on ciężko jednego z członków Niezniszczalnych – Cezara (Terry Crews). Niezniszczalni postanawiają pomścić kolegę i dopaść Stonebanksa, ale muszą zmierzyć się z jego armią najemników i technologią. W swojej misji Niezniszczalni otrzymują pomoc od nowej grupy młodych i zdolnych agentów, którzy mają zastąpić starzejących się weteranów.

„Niezniszczalni 3” był najdroższy i najambitniejszy ze wszystkich. Zawierał najwięcej scen akcji, efektów specjalnych i gwiazd kina akcji. Do obsady dołączyli m.in. Gibson, Snipes, Harrison Ford, Antonio Banderas, Kelsey Grammer czy Ronda Rousey. Film był również bardziej poważny i dramatyczny niż poprzednie filmy. Zawierał wiele scen poruszających tematy takie jak starzenie się, zmiana pokoleń, lojalność czy zemsta. Na przykład w jednej ze scen Stallone mówi do Gibsona: “You were like a brother to me” (“Byłeś dla mnie jak brat”), na co ten odpowiada: “You should have killed me when you had the chance” (“Powinieneś mnie zabić, kiedy miałeś okazję”).

Film jednak nie spotkał się z takim entuzjazmem jak poprzednie filmy. Został skrytykowany za swoją długość, przewidywalność, niską jakość efektów specjalnych i słaby scenariusz. Został również oskarżony o zdradę ducha serii, ponieważ zrezygnował z kategorii wiekowej R (ograniczenie wiekowe 17 lat) na rzecz PG-13 (ograniczenie wiekowe 13 lat), co oznaczało mniej przemocy i przekleństw. Film otrzymał nominację do antynagrody Złotej Maliny w kategorii najgorszy prequel, remake, rip-off lub sequel.

Czwarty film: “Niezniszczalni 4” (2023)

Po sześciu latach przerwy Stallone postanowił stworzyć czwarty film z serii. Tym razem jednak zrezygnował z Hughesa na rzecz Scotta Waugha, znany m.in. z filmu “Need for Speed”. Stallone pozostał jednak scenarzystą i producentem oraz oczywiście głównym aktorem.

Niezniszczalni 4 z serii rozpoczyna się od misji Niezniszczalnych w Rosji, gdzie mają za zadanie zniszczyć broń masowego rażenia, która wpadła w ręce terrorystów. Okazuje się jednak, że broń ta jest tak potężna, że może zniszczyć całą planetę. Niezniszczalni muszą zmierzyć się z nowym i niebezpiecznym wrogiem – Marshem (Andy Garcia), który chce wywołać trzecią wojnę światową. W swojej misji Niezniszczalni otrzymują pomoc od nowych i starych sojuszników, w tym od Easy Daya (50 Cent), Giny (Megan Fox) i Trencha (Schwarzenegger).

Czwarty ma być najbardziej ekscytujący i emocjonujący ze wszystkich. Zawierać ma wiele scen akcji, efektów specjalnych i napięcia. Ma również być powrotem do kategorii wiekowej R (ograniczenie wiekowe 17 lat), co oznacza więcej przemocy i przekleństw. Do obsady dołączyli m.in. Garcia, 50 Cent, Fox, Tony Jaa czy Iko Uwais. Film ma być również pożegnaniem Stallone’a z rolą Barneya Rossa, który zapowiedział, że to jego ostatni występ w tej franczyzie.

Rozwój serii

Zmiany w obsadzie

Jedną z największych atrakcji serii “Niezniszczalni” była jej obsada, która składała się z wielu znanych i lubianych aktorów kina akcji. W każdym filmie pojawiali się nowi aktorzy, którzy wzbogacali i urozmaicali serię. Niektórzy z nich byli zaproszeni przez Stallone’a, a inni sami wyrażali chęć udziału w filmach. Niektórzy z nich grali główne role, a inni pojawiali się tylko w epizodach lub cameo. Niektórzy z nich byli przyjaciółmi lub rywalami Niezniszczalnych, a inni ich wrogami lub sojusznikami.

Wśród nowych aktorów, którzy dołączyli do serii byli m.in.:

  • Jean-Claude Van Damme – belgijski aktor i mistrz sztuk walki, znany m.in. z filmów “Uniwersalny żołnierz”, “Krwawy sport” czy “Szybki jak błyskawica”. W drugim filmie zagrał rolę Jeana Vilaina – głównego antagonisty i byłego członka francuskiej Legii Cudzoziemskiej, który stał się handlarzem bronią i narkotykami.
  • Chuck Norris – amerykański aktor i mistrz sztuk walki, znany m.in. z serialu “Walker, Teksas Ranger” czy filmów “Delta Force”, “Oko za oko” czy “Niesamowity jeździec”. W drugim filmie zagrał rolę Bookera – legendarnego agenta i sojusznika Niezniszczalnych, który pomaga im w walce z Vilainem.
  • Harrison Ford – amerykański aktor i producent, znany m.in. z serii “Gwiezdne wojny”, “Indiana Jones” czy “Blade Runner”. W trzecim filmie zagrał rolę Maxa Drummera – agenta CIA i przełożonego Niezniszczalnych, który daje im zlecenia i wsparcie.
  • Mel Gibson – australijsko-amerykański aktor i reżyser, znany m.in. z serii “Mad Max”, “Zabójcza broń” czy “Braveheart”. W trzecim filmie zagrał rolę Conrada Stonebanksa – głównego antagonisty i byłego współzałożyciela Niezniszczalnych, który zdradził ich i stał się ich wrogiem.
  • Antonio Banderas – hiszpański aktor i producent, znany m.in. z filmów “Desperado”, “Zorro” czy “Shrek”. W trzecim filmie zagrał rolę Galgo – hiszpańskiego najemnika i byłego żołnierza ONZ, który dołącza do Niezniszczalnych.
  • Wesley Snipes – amerykański aktor i producent, znany m.in. z serii “Blade”, “Demolition Man” czy “Biały Kieł”. W trzecim filmie zagrał rolę Doktora Smierci – eksperta od noży i byłego członka Niezniszczalnych, który został uwolniony z więzienia przez nich.

Wśród aktorów, którzy odeszli z serii byli m.in.:

  • Bruce Willis – amerykański aktor i producent, znany m.in. z serii “Szklana pułapka”, “Piąty element” czy “Sześć dni, siedem nocy”. W pierwszym i drugim filmie grał rolę pana Churcha – tajemniczego agenta CIA i zleceniodawcy Niezniszczalnych. W trzecim filmie został zastąpiony przez Forda.
  • Jet Li – chiński aktor i mistrz sztuk walki, znany m.in. z filmów “Hero”, “Królestwo niebieskie” czy “Nieustraszony”. W pierwszym i drugim filmie grał rolę Yin Yanga – eksperta od walki wręcz i członka Niezniszczalnych. W trzecim filmie wystąpił tylko w jednej scenie, w której opuszcza grupę.
  • Mickey Rourke – amerykański aktor i bokser, znany m.in. z filmów “Zapaśnik”, “Sin City” czy “Żelazny człowiek 2”. W pierwszym filmie grał rolę Toola – tatuażysty i byłego członka Niezniszczalnych, który był ich przyjacielem i doradcą. W drugim i trzecim filmie nie pojawił się w ogóle.

Zmiany w stylu i tonie

Seria “Niezniszczalni” była również zauważalna za swoje zmiany w stylu i tonie, które były dostosowywane do oczekiwań i preferencji widzów. Każdy film z serii miał swoją własną atmosferę, charakter i przesłanie, które wynikały z wyborów twórczych i reakcji na poprzednie filmy.

Pierwszy film z serii był najbardziej realistyczny i brutalny ze wszystkich. Był to film o wojnie, w którym Niezniszczalni musieli stawić czoła okrutnemu dyktatorowi i jego ludziom. Film pokazywał ciemną stronę życia najemników, którzy byli zmuszeni do zabijania i cierpienia. Film zawierał wiele scen przemocy i krwi, które były częściowo wykonane tradycyjnymi metodami, a częściowo komputerowo. Film miał również poważny i dramatyczny ton, który podkreślał wagę i konsekwencje decyzji Niezniszczalnych.

Drugi film z serii był najbardziej humorystyczny i autoironiczny ze wszystkich. Był to film o przygodzie, w którym Niezniszczalni musieli stawić czoła szalonemu handlarzowi bronią i jego ludziom. Film pokazywał zabawną stronę życia najemników, którzy byli pełni dowcipu i odwagi. Film zawierał wiele scen akcji i efektów specjalnych, które były wykonane głównie komputerowo. Film miał również lekki i zabawny ton, który podkreślał radość i przyjaźń Niezniszczalnych.

Trzeci film z serii był najbardziej poważny i dramatyczny ze wszystkich. Był to film o zemście, w którym Niezniszczalni musieli stawić czoła zdradzieckiemu współzałożycielowi grupy i jego ludziom. Film pokazywał trudną stronę życia najemników, którzy byli narażeni na straty i zagrożenia. Film zawierał wiele scen akcji i efektów specjalnych, które były wykonane głównie komputerowo. Film miał również ciężki i emocjonalny ton, który podkreślał lojalność i poświęcenie Niezniszczalnych.

Zmiany w reżyserii i scenariuszu

Seria “Niezniszczalni” była również zauważalna za swoje zmiany w reżyserii i scenariuszu, które były wynikiem różnych wizji artystycznych i kreatywnych pomysłów. Każdy film z serii miał swojego własnego reżysera, scenarzystę i producenta, którzy wprowadzali swoje własne pomysły i rozwiązania do serii.

Pierwszy film z serii był dziełem Sylvestra Stallone’a, który napisał scenariusz, wyreżyserował i zagrał główną rolę Barneya Rossa. Stallone był inspiratorem i twórcą serii, który zaprosił do współpracy wiele gwiazd kina akcji. Stallone chciał stworzyć film, który byłby zarówno nostalgiczny jak i nowoczesny, łącząc elementy humoru, dramatu i przemocy. Stallone chciał również uczcić dorobek i talent swoich kolegów po fachu, którzy często byli niedoceniani lub zapomniani przez branżę filmową.

Drugi film z serii był dziełem Simona Westa, który wyreżyserował film na podstawie scenariusza napisanego przez Stallone’a i Richarda Wenka. West był doświadczonym reżyserem filmów akcji, który wprowadził do serii więcej dynamiki, widowiskowości i humoru. West chciał stworzyć film, który byłby lepszy i zabawniejszy niż pierwszy film, łącząc elementy akcji, komedii i przygody. West chciał również zadowolić fanów kina akcji, którzy oczekiwali więcej gwiazd, efektów i nawiązań do popkultury.

Trzeci film z serii był dziełem Patricka Hughesa, który wyreżyserował film na podstawie scenariusza napisanego przez Stallone’a, Creightona Rothenbergera i Katrin Benedikt. Hughes był młodym i ambitnym reżyserem filmów akcji, który wprowadził do serii więcej powagi, dramatu i napięcia. Hughes chciał stworzyć film, który byłby najbardziej ekscytujący i emocjonujący ze wszystkich, łącząc elementy wojny, zemsty i zmiany pokoleń. Hughes chciał również zaskoczyć widzów kina akcji, którzy oczekiwali więcej przemocy, przekleństw i zmian w obsadzie.

Podsumowanie

Franczyza “Niezniszczalni” to fenomen kina akcji, który zyskał sobie wielu fanów i krytyków na całym świecie. Jest to seria, która łączy w sobie wiele elementów, takich jak humor, dramat, przygoda, wojna, zemsta i zmiana pokoleń. Jest to seria, która pokazuje dorobek i talent wielu gwiazd kina akcji, które często były niedoceniane lub zapomniane przez branżę filmową. Jest to seria, która jest zarówno hołdem dla klasycznych filmów akcji z lat 80. i 90., jak i nowoczesnym i oryginalnym dziełem sztuki.

“Niezniszczalni” nieustannie się rozwijają i zmieniają, dostosowując się do oczekiwań i preferencji widzów. Każdy film z serii ma swoją własną atmosferę, charakter i przesłanie, które wynikają z wyborów twórczych i reakcji na poprzednie filmy, ma swojego własnego reżysera, scenarzystę i producenta, którzy wprowadzają swoje własne pomysły i rozwiązania do serii.

Seria ma swoją przyszłość i potencjał, ale też swoje ograniczenia i wyzwania. Czwarty film z serii ma być najbardziej ekscytujący i emocjonujący ze wszystkich, ale też pożegnaniem Stallone’a z rolą Barneya Rossa. Czy seria będzie kontynuowana bez niego? Czy znajdą się nowi aktorzy i twórcy, którzy będą chcieli podjąć się tego zadania? Czy seria będzie nadal cieszyć się popularnością i uznaniem widzów? Tego nie wiemy na pewno, ale możemy mieć nadzieję, że seria “Niezniszczalni” będzie żyła długo i szczęśliwie.

Ostatnie wpisy na blogu

Kategorie
Udostępnień0